FOTBALOVÝ MAGAZÍN

Vše co chcete vědět o fotbalu.

Wilfried Bony Manchester CIty
OSTATNÍ

Slavní cizinci v české lize: Wilfried Bony

V pokračování naší rubriky o slavných cizincích v české lize si připomeneme další výrazné jméno, tentokrát se jedná o fotbalistu Wilfrieda Bonyho. Africký útočník rozjel svoji úspěšnou kariéru v dresu Sparty. Jaký byl jeho fotbalový osud?

Odpichový můstek? Působení ve Spartě

Wilfried Bony je původem z Pobřeží Slonoviny a své první fotbalové krůčky udělal v místním klubu Issia Wazi. Už ve svém útlém věku dokazoval své kvality, když se prosazoval proti starším hráčům. Po povedených výkonech si ho vyhlédli skauti věhlasného Liverpoolu, ale zde na testech neuspěl. Paradoxně tímto momentem začala celá Bonyho kariéra.

Po 183 centimetrovém útočníkovi sáhla pražská Sparta. V České republice se rychle adaptoval a v prvním kole sezóny 2008/09 si Bony Wilfried připsal i první ligové minutky jako střídající hráč. Na svoji úvodní branku čekal do 16. kola, kdy se trefil proti Kladnu. První sezóna nebyla pro tehdy dvacetiletého fotbalistu jednoduchá, protože zastával většinou funkci žolíka. Ovšem v té následující se stal nedílnou součástí základní sestavy.

Ve Spartě vydržel Bony Wilfried dvě a půl sezóny. V rudém dresu nasbíral napříč soutěžemi celkem 79 startů, 39 branek a 9 asistencí. Navíc s pražským celkem slavil titul i vítězství v českém poháru. Není divu, že okolo něj začaly kroužit jiné celky…

Průlomová sezóna v Nizozemsku a stěhovaní do Premier League

Po šikovném útočníkovi sáhl prvoligový nizozemský klub Vitesse Arnhem. Zde Bony strávil stejný čas, jako ve Spartě, dvě a půl sezóny. Mladý snajpr sbíral další zkušenosti a výkonnostně se nadále zlepšoval. V 77 utkáních nasázel 58 branek a navrch přidal 18 asistencí (to je téměř 1 kanadský bod na zápas). Nejlépe mu vyšla sezóna 2012/13, nejenže se stal nejlepším střelcem nizozemské soutěže s 31 brankami (ve třiceti zápasech). Ale byl vyhlášen i fotbalistou roku v holandské lize. Nutno uznat, že po právu, když budeme brát v potaz i dalších 8 asistencí, které nasbíral v téže sezóně.

Po průlomovém roce přišla nabídka, která se neodmítá a Wilfried Bony se stěhoval do Premier League, konkrétně do Swansea. A ani v anglické lize se neztratil, ba naopak, vysloužil si angažmá v jednom z top klubů – Manchesteru City (stal se nejdražším africkým fotbalistou té doby). S „The Citizens“ se radoval i z vítězství anglického poháru. Ovšem zde se poprvé jeho kariéra trochu zabrzdila. Příčinou nemoci, příchodu Pepa Guardioly a dalších faktorů se stěhoval Bony do Stoke City na hostování. Nicméně za svá čísla v Premier League se šikovný útočník nemusí vůbec stydět. Dohromady se v dresech všech klubů představil ve 153 duelech a skóroval v 52 z nich.

Po problémech s kolenem vystřídal africký fotbalista, který mimo jiné vyhrál s Pobřežím Slonoviny Africký pohár národů, další angažmá. Přes Katar a Saudskou Arábii se dostal Wilfried Bony do prvoligového nizozemského NEC Nijmegenu.

Zdroje: Transfermarkt, Fortunaliga, Uefa, Goal

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *