FOTBALOVÝ MAGAZÍN

Vše co chcete vědět o fotbalu.

Juraj Kucka
OSTATNÍ

Slavní cizinci v české lize: Juraj Kucka

V minulém článku jsme vzpomínali na první krůčky v kariéře Edina Džeka. Tentokrát se budeme věnovat slovenskému záložníkovi Juraji Kuckovi, který oblékal dres Sparty. Víte, jak je na tom přezdívaný Kuco dnes?

Slovenské začátky a posun do Sparty

Juraj Kucka začínal s fotbalem na Slovensku, poprvé se výrazněji prosadil v dresu druholigové Podbrezové. Odtud se záhy stěhoval do Rožomberoku, kde si vyzkoušel nejvyšší slovenskou soutěž. V zimním přestupovém období sezóny 2008/2009 si slovenského dříče vyhlédla pražská Sparta. V nabitém kádru se ihned prosadil do základní sestavy a k prvnímu utkání naskočil tehdy ještě jednadvacetiletý Kucka 22. února 2009 proti Sigmě Olomouc. Odehrál celých devadesát minut a pomohl k těsné výhře 1:0.

Hned první sezóna ve Spartě vyšla Kuckovi na výbornou, nastupoval v základu a podával kvalitní výkony, které navíc podpořil i třemi brankami a jednou asistencí. Ovšem průlomová byla především sezóna 2009/2010, Kucka naskočil do 20 utkání, nasbíral celkem 8 bodů (5 branek a 3 asistence) a 5 žlutých karet. Navíc na konci roku pozvedl nad hlavu pohár pro mistra české ligy. Se Spartou měl možnost si zahrát jak v Evropské lize, tak i v Lize mistrů. Dohromady posbíral napříč soutěžemi v rudém dresu 61 startů, 14 branek a 6 asistencí. A díky skvělým výkonům brzy změnil své působiště…

Přes Itálii a Turecko až do Anglie

Okolo 189 centimetrů vysokého záložníka začalo kroužit hned několik celků, nakonec se rodák ze slovenského města Bojnice upsal italskému Janovu. V italské nejvyšší soutěži se Juraj Kucka rozhodně neztratil, o tom mluví pětileté působení v Janovu i následný přestup do věhlasného AC Milán. Dohromady za oba celky odehrál 194 zápasů, kratší dobu byl v AC Milán, kde naskočil „pouze“ do 67 duelů. V dresu milánského týmu se radoval ze tisku své druhé trofeje za výhru v italském poháru.

Ve svých třiceti letech se rozhodl ke změně prostředí a odešel do tureckého Trabzonsporu, působil zde dvě sezóny, vstřelil 3 branky a dalších 7 připravil. Ovšem asi se mu stýskalo po Itálie a v roce 2019 se rozhodl k návratu, do Palerma. Zde prožil po své třicítce vůbec nejúspěšnější střeleckou formu, v 74 utkáních se 17x zapsal do listiny střelců a dalších osm branek připravil pro své spoluhráče. Momentálně pětatřicetiletý Kucka nastupuje v anglickém Watfordu, kde zatím stihl rozvlnit síť jednou.

Zajímavé je, že Juraj Kucka byl první Slovák, který využil možnosti dát si svoji přezdívku na dres. S jeho jménem je neodmyslitelně spjat pseudonym Kuco. Za reprezentaci odehrál celkem 90 utkání a vstřelil 10 branek.

Zdroj: Fortunaliga, Transfermarkt, Livesport, Sport

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *