FOTBALOVÝ MAGAZÍN

Vše co chcete vědět o fotbalu.

SERIE A Uncategorized

Stará dáma v čele s Pavlem Nedvědem jsou vyšetřováni finanční policií

Opakuje se historie Juventusu ? Hrozí jim odebrání titulu i sestup do Serie B. Historicky nejúspěšnější italský klub Juventus Turín čelí podezření z falšování účetnictví. Vyšetřováno je dle deníku Gazzetta dello Sport minmálně šest osob včetně prezidenta klubu Agnelliho společně s viceprezidentem Nedvěděm.

foto: Reuters

Italská finanční policie koncem minulého týdne navštívila kanceláře Staré dámy se záměrem najít dokumenty související s účetními uzávěrkami schválené pro léta 2019-2021. V dokumentech krom běžného účetnictví měly být také nesrovnalosti související s nákupy a prodeji hráčů společně s příjmy klubu z dohod a smluv mezi klubem a fotbalovými agenty.

Mezi vyšetřovanými figuruje také bývalý sportovní ředitel Juventusu Fabio Particiho, který je momentálně v křesle londýnského klubu Tottenham Hotspur, kde zastává funkci výkonného ředitele. Za falšování hrozí v Itálii vězení.

Podle deníku Gazzeta dello Sport první nesrovnalosti vyplavaly na povrch již v červenci a to v souvislosti s transferem mezi Juventusem a Barcelonou. Mezi těmito týmy došlo k výměně hráčů. Do Katalánska odešel Pjanic (který je momentálně na hostování v tureckém Besiktasu) a výměnou přišel Arthur.

Tvrzení o odebrání titulů a přeřazení do nižší soutěže je na základě stanoviska CODACONOS dosti pravděpodobné. (CODACONOS je italské sdružení pro ochranu spotřebitelů, pozn. redakce)

Obvinění jsou velmi závažná. Vrhá to špatné světlo na minulé ročníky soutěže, i proto, že v minulých letech existovala obrovská dominance Juventusu v domácí soutěži. Pokud se potvrdí, že Juventus si díky podvodům v účetnictví dopomohl k finanční výhodě nad konkurencí v oblasti přestupů, Italská fotbalová federace (FIGC) a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže musejí konat„, nechal se pro italskou TMW slyšet Marco Donzelli, prezident Codacons.

Pokud by Juventus získal výhodu nad konkurenčními kluby provozováním tohoto typu, pak by selhala regulérnost ligy a v důsledku toho by Federace a Úřad pro tržní hospodářskou soutěž musely zasáhnout a sankcionovat je. Z tohoto důvodu a kvůli ochraně tisíců fanoušků předložíme stížnost na Antimonopolní úřad a Federální prokuraturu s žádostí o sestup do Serie B pro Juventus a odebrání posledních ligových titulů získaných ve stínu těchto potenciálně nezákonných operací“, dodal Donzelli.

Kauza Calciopoli

Pro Juventus by se nejednalo o první průšvih takového druhu. V roce 2016 figurovala stará dáma v korupční kauze Calciopoli (do češtiny lze volně přeložit jako Úplatkov). Původně se jednalo o pouhé vyšetřování dopingu v Juventusu. Státní zástupce nařídil odposlechy turínských funkcionářů a během nich se pavučina rozrostla. Nakonec se vyplavalo na povrch ovlivňování zápasů a rozhodčích Serie A a nelegální sázení na zápasy.

V této kauze byly zapleteny společně s Juventusem také AC Milán, Fiorentina a nebo Lazio Řím. Několik vlivných osobností, jako například bývalý italský ministr vnitra, místopředseda komise rozhodčích UEFA, bývalý repezentační trenér Marcello Lippi byly součástí.

Původně se jednalo o vyšetřování dopingu právě v Juventusu. Státní zástupce nařídil odposlechy funkcionářů staré dámy a během nich se pavučina rozrostla. Nakonec se v kauze zjistilo ovlivňování utkání Serie A a nelegální sázení na zápasy.

Následkem pro Juventus byl v roce 2016 sestup do Serie B a odečet bodů. Ostatní týmy v Serii A zůstaly.

zdroje: sport.cz, gazzetta.it, twitter.com

LEAVE A RESPONSE

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *